Czy warto stosować CO2 do uprawy? 0
Czy warto stosować CO2 do uprawy?

 

Poziom CO2 na naszej planecie utrzymuje się na stałym poziomie 300-340 ppm, jednak rośliny są w stanie zużyć nawet 3 razy większe ilości. Stężenie mierzy się w jednostkach ppm, które określają ile cząstek CO2 jest w milionie badanych cząstek powietrza.

200ppm – wentylacja jest nieodpowiednia. Redukcja wzrostu nawet do 40%

340ppm – standardowe stężenie w powietrzu, odpowiednia wentylacja

500ppm – przyspieszenie rozwoju rośliny o 15-20%

700ppm – przyspieszenie rozwoju rośliny o 40%

1000ppm – przyspieszenie rozwoju nawet do 50%

Istnieje wiele sposobów dozowania CO2. Najczęściej zalecanym jest butla wraz z oprzyrządowaniem, które gwarantuje odpowiedni, założony przez nas poziom ppm. Dwutlenek węgla powinien ulatniać się poprzez wężyk, który najlepiej włożyć do wentylatora mieszającego umieszczonego nad roślinami, aby równomiernie rozprowadzał on pożądany związek nad roślinami.

Drugim sposobem, który staje się coraz bardziej popularny dzięki swej sprawdzonej efektywności jest dozowanie poprzez torby CO2. Zawierają one grzyby, które w naturalny sposób uwalniają dwutlenek węgla. Warto zamontować wentylator mieszający, który będzie rozprowadzał wydobywający się z torby dwutlenek węgla nad naszymi roślinami. Plusem tego rozwiązania jest niski koszt w stosunku do uzyskanych efektów. Odpowiedni montaż daje praktycznie takie same efekty jak butla. Produkt został przetestowany. Ważna kwestią jest to, iż koszt torby Boost Buddy w naszym sklepie to jedynie 84zł! Wystarczają one nawet na 6 miesięcy ciągłej emisji dwutlenku węgla od momentu zerwania zabezpieczenia. Jedynym minusem tego rozwiązania jest zapach grzybów, lecz dla niektórych może być to zaletą, gdyż neutralizuje on pozostałe wonie.

Warto wspomnieć również o matach CO2. Należy je umieścić nad roślinami i zraszać co jakiś czas wodą. Podobnie jak w pozostałych sposobach, w tym także należy odpowiednio zamontować wentylator mieszający, aby mata działała prawidłowo. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, dobre dla niewielkich upraw.

Ostatnim prezentowanym przez nas sposobem są tabletki CO2. Należy rozpuścić je w wodzie w odpowiedniej proporcji. Dwutlenek węgla dostarczany jest bezpośrednio do korzeni. Jest to dobry pomysł na szybszy rozwój systemu korzeniowego, lecz warto stosować dodatkowo CO2 ponad powierzchnią glebową, aby dostarczyć go także do górnej partii rośliny.

Wszystkie opisane produkty dostępne są w naszym sklepie w różnych wariantach. Zapraszamy na nasz szyfrowany czat w dni powszednie w godzinach 9-17, a na pewno pomożemy w doborze odpowiedniego sprzętu.

 

Butle CO2 w naszym sklepie

Torby CO2 w naszym sklepie

Maty CO2 w naszym sklepie

Tabletki CO2 w naszym sklepie

 

Klienci szukali również: dozowanie co2

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium