Dlaczego liście konopi żółkną ? 0
Dlaczego liście zółkną?

Istnieje kilka powodów, przez które liście konopi żółkną. Dzieje się tak poprzez redukcję chlorofilu w roślinach. Poniżej przedstawiamy cztery główne powody, przez które liście stają się częściowo lub w całości żółte. Doradzamy również jak poradzić sobie z zaistniałymi problemami.

 

Nieodpowiednie oświetlenie

Podczas fotosyntezy liście pobierają światło oraz dwutlenek węgla (CO2), a następnie przekształcają je w energię potrzebną roślinie. Bez wystarczającej ilości światła liście zaczynają żółknąć, a faza wzrostu zostaje zatrzymana.

Porada: Należy obniżyć odbłyśnik z żarówką lub wyposażyć się w większą moc oświetlenia. Do upraw polecane są w szczególności wytwarzające ciepło żarówki MH (na wzrost) oraz HPS (na kwitnienie). Diody LED często emitują odpowiednie światło, lecz należy pamiętać, że przy nich nie wzrasta temperatura w growboxie.

 

Brak wody lub przelanie roślin

Nadmierne podlewanie roślin spowoduje ich opadnięcie , a następnie będzie można dostrzec oznaki chorób lub pleśni. Zbyt mała ilość wody także może powodować żółknięcie liści i osłabienie roślin.

Porada: Nie podlewaj roślin zbyt często. Brzmi to banalnie, lecz jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Zaleca się sprawdzanie doniczek. Aby wyczuć czy podłoże jest nadal nasączone (ciężkie) czy też wyschło (lekka doniczka) należy po prostu podnieść doniczkę.

 

Nieodpowiednie PH

PH gleby powinno utrzymywać na poziomie 6-7, zaś ph w roztworze lub hydroponice powinno wynosić od 5,5 do 6,2.

Wszelkie wahania owych parametrów mogą doprowadzić do zablokowania poboru składników odżywczych, co uniemożliwi korzeniom przyjmowanie pożywienia. Często diagnozowana jako niedobór azotu lub żelaza, nieodpowiednia równowaga pH może powodować spore straty, a zatem zaleca się odpowiedni pomiar, jak i trzymanie odpowiedniego poziomu pH.

Porada: Użyj odpowiednio skalibrowanego miernika pH, aby zmierzyć poziom kwasowości gleby lub roztworu odżywczego. Dostosuj pH poprzez obniżenie lub podniesienie poziomu za pomocą płynów pH plus i pH Minus. Pamiętaj, że płyny te są mocno skoncentrowane, a zatem dodawaj nieznaczne ilości płynu i rób to stopniowo.

 

Nieodpowiednie odżywianie

Azot i żelazo to najczęstsze braki, które powodują żółknięcie liści.

Porada: Należy zastosować wodę z roztworem substancji odżywczych o wysokiej zawartości azotu. Butelki z pożywkami zazwyczaj mają wskaźnik NPK na etykietach (N-azot, P-fosfor, K-potas). Jeśli zdecydujesz, że roślinom doskwiera brak żelaza to wykorzystaj pierwiastek żelaza (FE). Liście powinny odzyskać zielony kolor w ciągu kilku dni.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium