Jak rozpoznać niedobór azotu?
- Po pierwsze, starsze liście zmieniają kolor na żółto-zielony, od środka na zewnątrz
- W miarę postępu procesu żółknięcie rozszerza się do podstawy liścia i żył
- W końcu wzrost ustaje, a liście opadają
- Fioletowe/czerwonawe łodygi
Niedobór azotu można rozpoznać po żółtych liściach. Dzieje się tak, gdyż chlorofil (ważny dla fotosyntezy) ulatnia się z liści. Zdarza się to najpierw w starszych liściach, na dole rośliny, która wydziela azot ze starszych liści i przenosi je do młodych liści oraz rosnących pąków. Dzieje się tak, gdy absorpcja przez korzenie jest ograniczona. Ostatecznie wzrost roślin zatrzymuje się, a liście opadają. W niektórych roślinach (takich jak kapusta) liście zmieniają kolor na fioletowy zamiast żółtego. W przypadku niedoboru azotu rośliny, jak i ich owoce będą wyraźnie mniejsze niż oczekiwane. Roślina z niedoborem azotu jest bardziej podatna na choroby i owady. Niestety, te objawy są również powodowane przez wszelkiego rodzaju inne problemy (na przykład stojąca woda, choroba gleby i nicienie).
Jakie są przyczyny?
Niedobór azotu może mieć kilka przyczyn:
- Nadmiar potasu, cynku i manganu w glebie lub podłożu.
- Za dużo chlorku w glebie
- Zbyt mało azotu dostępnego w podłożu
- Zbyt wysoki poziom pH w środowisku korzeniowym
- Dysfunkcjonalny system korzeniowy spowodowany uszkodzeniem, chorobą lub zbyt niską temperaturą gleby
- Azot jest łatwo rozpuszczalny, a zatem łatwy do wypłukania
Jak można zapobiec niedoborowi azotu?
W normalnych warunkach niedobór azotu nie występuje szybko. Podczas intensywnego stresu bądź intensywnego wzrostu roślina jest jednak bardziej podatna na niedobory. Upewnij się, że używasz właściwego nawozu. Dobrze skomponowany nawóz zawiera więcej niż wystarczającą ilość azotu.
Stosując podstawowe składniki odżywcze, takie jak nawozy bazowe A/B zmniejszysz szansę na niedobór azotu. Należy zawsze pamiętać, że czynniki abiotyczne, takie jak temperatura, natężenie światła, kwasowość, ilość wilgoci i siła wiatru, mogą również mieć duży wpływ na niedobory.
Jak można to wyleczyć?
Jeśli zauważysz pożółkłe liście, rozwiązaniem jest nawożenie odżywką o wysokiej zawartości azotu. Można ją podawać w formie dolistnej (spray).
Co daje azot roślinie?
Azot jest niezbędny dla rośliny. Roślina potrzebuje azotu do tworzenia chlorofilu, który jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Azot tworzy część aminokwasów, z których powstają białka. Białka są potrzebne do każdego możliwego procesu w roślinie. Generuje wzrost, podnosi jakość liści i owoców oraz wspomaga proces kwitnienia.
3 080,00 zł
2 100,00 zł
Cena regularna:
2 950,00 zł