Uprawa metodą Żywej Gleby (Living Soil) - przygotowanie podłoża 0
Uprawa Live Soil - przygotowanie podłoża

Jak przygotować podłoże do uprawy Living Soil? 

Zacznijmy od tego, że poniższa receptura to sprawdzona i autorska forma nawożenia, która dostępna jest w łatwy sposób dla przeciętnego plantatora, i która nie obciąża jego portfela.

Uprawa Living Soil (Super Soil) to organiczna metoda uprawy roślin, w której wykorzystujemy mikroorganizmy tworzące życie w glebie i produkujące niezbędne makro i mikroelementy potrzebne do wzrostu roślin. Jeżeli opanujemy tę metodę będziemy mogli w prosty sposób doprowadzić nasze rośliny do końca cyklu uprawowego bez problemów z niedoborem lub nadmiarem składników odżywczych.

Uprawa Living Soil (Super Soil) to przede wszystkim prostota, która objawia się tym, że natura reguluje życie w glebie, a także kontroluje wzrost rośliny i odpowiada za prawidłowe kwitnienie. Właściwie natura w tym wypadku wykonuje pracę za nas. Nie musimy dawać przy każdym podlewaniu płynnych nawozów, nie musimy sprawdzać EC czy pH, nie musimy używać filtra z odwróconą osmozą. Pamiętajmy, że w przypadku uprawy tą metodą nie "karmimy" roślin, tylko glebę. Nie będziemy stosować żadnych super boosterów i stymulatorów, ponieważ są one zbędne. Zamiast tego skupimy się wyłącznie na żywieniu gleby. 

Przy uprawie Living Soil musimy włożyć sporo pracy w przygotowanie odpowiednich warunków glebowych a w trakcie samej uprawy musimy trzymać rękę na pulsie, aby podtrzymywać życie, dodając co jakiś czas bakterii, mikoryzy i podstawowych pierwiastków takich jak azot, potas i fosfor. 

Żeby rozpocząć uprawę Living Soil musimy przygotować odpowiednie podłoże uprawowe. Takie podłoże charakteryzuje się brakiem nasion chwastów, eliminuje potencjalne jaja i larwy niepożądanych insektów. Dlatego też aby ułatwić sobie pracę najlepiej zaopatrzyć się w organiczną glebę. Jeżeli mamy zamiar prowadzić uprawę w pomieszczeniu nie polecamy wydobywać samemu gleby lub kupować podłoży w sklepach ogrodniczych, ponieważ nie są one odpowiednio przygotowane (między innymi nie wypala się ich w piecu), przez co niepożądane w glebie życie szkodników i chwastów może sprawiać nam problemy podczas uprawy i ograniczać prawidłowy wzrost roślin. Należy wybrać glebę nienawiezioną lub słabo nawiezioną. Składniki odżywcze, które zawiera gleba powinny być pochodzenia organicznego. Kupując przygotowaną wcześniej glebę nie musisz dodawać perlitu, który najczęściej już się tam znajduje a służy do napowietrzania gleby. 

 

My najczęściej wybieramy, któreś z poniższych podłoży:

 

Po wyborze podłoża musimy je ożywić. W tym celu wysypujemy kupioną ziemię np. na gumową podłogę i mieszamy ją rozbijając ewentualne bryły, które mogłyby utrudnić korzeniom ekspansję. Po odpowiednim wymieszaniu należy dodać wcześniej przygotowane składniki odżywcze w sypkiej postaci tj. 

 

Należy dodać te składniki do gleby i dobrze wymieszać, trzymając się dawek zalecanych przez producenta. Po wykonaniu tej czynności możemy wsypać glebę do doniczki (najlepsze dla odpowiedniego rozwoju korzeni są doniczki okrągłe, 10L lub większe). Gleby nie należy mocno ubijać, po wsypaniu należy "uklepać" jej górną warstwę i uzupełnić glebę tak, aby ziemia na obrzeżach znajdowała się na wysokości wierzchu rantu, natomiast w miejscu, gdzie będziemy umiejscawiać roślinę powinno być mniej ziemi, po to aby woda podczas podlewania spływała do środka a nie na zewnątrz doniczki (forma leju). Następnie możemy wykopać na środku doniczki dołek w celu posadzenia nasionka, sadzonki, lub ukorzenionej już rośliny. Po wykopaniu dołka należy dodać ok 1-2 gramów mikoryzy i obsypać dołek. Następnie należy włożyć do środka nasionko (dołek max 3cm) lub roślinę solidnie ją umiejscawiając. Należy ją włożyć tak aby stała prosto, ponieważ wtedy nie będzie musiała zużywać swego wigoru na "prostowanie się samemu". Kolejną czynnością, którą wykonujemy po 7 dniach od wysiania jest podlanie wodą z pożytecznymi bakteriami - Bactrex w ilości 1g/1L lub Azos w ilości 1 duża łyżka na 10L wody. W tym celu należy przygotować odstaną wodę (przynajmniej 24h) o temperaturze 18-21 stopni Celsjusza. Bardzo ważnym jest, aby woda nie zawierała chloru, ponieważ niszczy on wszelkie życie w glebie. Gdy rośliny zaadoptują się i ukorzenią zacznie się proces rozwoju części zielonych rośliny. Kiedy będą już gotowe do przełączenia na 12/12 zalecamy dodanie tabletek nawozowych Bros Tabs.

Dzięki tej metodzie uprawy twoje rośliny będą zdrowe i piękne, a także odporne na stres i niedogodności klimatyczne. Na pewno dużo lepiej zniosą złe warunki uprawy niż w przypadku stosowania nawożenia syntetycznego, a efektem końcowym będą dużo smaczniejsze, lepiej pachnące i wyglądające owoce i kwiaty. Uprawa metodą Living Soil zawsze charakteryzować się będzie lepszą jakością produktu końcowego. 

Zapraszamy was do zaopatrzenia się w nasze autorskie odmiany na www.breedbros.com lub wariacje innych hodowców na www.sidbank.pl lub www.wolnekonopie.pl

 

 

Użycie mikoryzy i bakterii w wysiewie nasion

     

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium