Zalety nawozów w formie proszku lub granulatu 0
Zalety nawozów w formie proszku lub granulatu

Zalety nawozów sproszkowanych:
Oszczędność (niższa cena)
Wyższy poziom kontroli
Koncentracja
Timing/wyczucie czasu
Rozpuszczalność
Transport i przenoszenie nawozu
Dłuższy okres przydatności do spożycia

Wady nawozów sproszkowanych:
Rozpuszczalność
Timing/wyczucie czasu
Pył w powietrzu

Zalety nawozów płynnych:
Uprzednio rozpuszczone/gotowe do użycia
Łatwiejsze do dawkowania

Wady nawozów płynnych:
Wysokie koszta
Konserwanty i stabilizatory
Krótszy okres przydatności do spożycia


Nawozy są jednym z droższych wydatków podczas każdej uprawy. Większość plantatorów zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane odżywki są bardzo ważne dla satysfakcjonującego nas wzrostu i plonu.

Jednakże, wciąż wiele nawozów na rynku jest zbyt drogich, aby używać ich na komercyjną skalę. Natomiast, jeśli spojrzymy na tańsze odżywki to często możemy spotkać się z problemem zawartych w nich pozostałości ropy naftowej czy metali ciężkich, które mogą być szkodliwe zarówno dla roślin, jak i ludzi.

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym łatwiej jest stosować organiczne składniki odżywcze. Jednak, nie wszyscy plantatorzy mogą uprawiać w ten sposób. Organiczne substancje stwarzają problem w systemach hydroponicznych, gdyż osadzają się na dnie zbiornika. W tego typu uprawie sprawdzają się nawozy mineralne.

Koncentracja

Wyższa koncentracja i wyższy procentowy wskażnik składników aktywnych to cechy nawozów w formie granulatu i proszku. W zależności od metod ekstrakcji można w ten sposób zapewnić do 99% aktywności składników odżywczych. Oznacza to, że plantator potrzebuje o wiele mniej nawozu, aby zaspokoić większą powierzchnię uprawową.

Wszechstronność

Produkty w proszku mogą być stosowane w bardziej wszechstronny sposób niż produkty płynne. Mogą być stosowane w glebie, zbiornikach wodnych, herbatkach kompostowych czy aplikacji dolistnej. Nawozy płynne są mniej uniwersalne, ponieważ stosuje się je głównie do nawadnianie korzeniowego i dokarmiania dolistnego.

Obniżka kosztów


Sproszkowane nawozy to eliminacja kosztów związanych z problematyczną wysyłką i gabarytami paczek. Nawozy płynne zwykle dystrybuuje się w pojemnikach plastikowych, które także dodatkowo ważą. Ponadto nawozy płynne charakteryzują się wcześniej wspomnianą niższą koncentracją składników odżywczych, krótszym okresem przydatności oraz nietolerancją na skrajnie wysokie lub niskie temperatury.


Okres przydatności do spożycia


Nawozy powinny być odpowiednio przechowywane. Często nawet sklepowe magazyny nie są dostosowane do przechowywania tego typu produktów. Pojemniki z cieczą mogą bardzo szybko nagrzać się np. nieodpowiednio zabezpieczone podczas transportu. Warto też wspomnieć o tym, że już otwarte nawozy płynne także należy odpowiednio przechowywać, bez udziału światła, wysokich temperatur i zawsze zamknięte wieczkiem.

Okres trwałości proszku jest łatwiejszy do kontrolowania. Z uwagi na fakt, że proszki nie wymagają środków konserwujących, wypełniaczy lub stabilizatorów, aby produkt był równomiernie wymieszany i zawieszony, a także nie przewodzą temperatury tak łatwo, jak ciecz, trwałość produktu ulega znacznemu wydłużeniu.


Przy właściwym przechowywaniu wiele proszków i nawozów granulowanych ma nieograniczony okres trwałości! Oczywiście z wyjątkiem produktów biologicznych, które zwykle mają około dwóch lat trwałości. Jedynym czynnikiem, który wpływa na trwałość granulatu jest jego zamoczenie. Najlepiej trzymać je w ciemnym i suchym miejscu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium