Oświetlenie to systemy doświetlania roślin, które stosuje się zazwyczaj w uprawie roślin pod osłonami. Tutaj często wykorzystuje się lampy elektryczne celem uzupełnienia niedoborów światła słonecznego. Dzięki takiemu doświetlaniu można uzyskać większe tempo wzrostu rośliny nawet do 5 razy. Zalecane jest stosowanie wysokoprężnych lamp sodowych o 25% wydajności świetlnej. Doświetlanie roślin najlepiej stosować przy produkcji rozsad warzyw takich jak na przykład pomidory bądź ogórki szklarniowe oraz niektórych roślin ozdobnych.
W skład systemów doświetlania roślin wchodzą lampy sodowe (inaczej sodówki), czyli lampy wyładowcze, w których środowiskiem wyładowczym są pary sodu. Z uwagi na różne ciśnienie par sodu w jażniku, lampy dzielone są na niskoprężne i wysokoprężne. Emitują one charakterystyczne, pomarańczowe światło. Obecnie lamp sodowych powszechnie używa się w oświetleniu zewnętrznym i uprawie roślin. Ze względu na wysoką skuteczność świetlną i bezpośrednio wynikającą z tego oszczędność energii, praktycznie zastąpiły stosowane wcześniej lampy rtęciowe.
Do kompletnych systemów doświetlania roślin stosuje się profesjonalne zasilacze o dużej mocy. Polecamy zasilacze np. z serii Lumatek o mocach: 250W, 400W i 600W. Z upływem czasu klasyczne układy magnetyczne są coraz mniej wydajne, głośniejsze, a do tego pobierają więcej energii elektrycznej. Przez to też wydzielane są większe ilości ciepła. Natężenie wyjściowe wówczas słabnie. Wydajność Lumateka nie pogorsza się i utrzymuje się na najwyższym poziomie. NXE Lumatek posiada wyjątkowe mikro-procesory podobne do Twojego domowego komputera, które sterują pracą układu.
Do rozwoju roślin można używać też świetlówek energooszczędnych o zwiększonej mocy. Żarówki nie nagrzewają się tak bardzo jak HPS i nie mamy kłopotów ze zbytnią temperaturą, a elektroniczny układ zasilania, który jest wmontowany w żarówkę, zwiększa dodatkowo jej energooszczędność.