Dlaczego cyrkulacja powietrza jest tak ważna? 0
Dlaczego cyrkulacja powietrza jest tak ważna?

Cyrkulacja powietrza to jeden z tych aspektów uprawy konopi, który łatwo nie zrozumieć lub nie poświęcić mu wystarczającej uwagi, zwłaszcza na początku, gdy nie jest się jeszcze zaznajomionym z uprawą i sprzętem. Utworzenie działającego pokoju do uprawy w pomieszczeniach jest pierwszym krokiem w kierunku uprawy niesamowitych konopi, a wentylacja jest kluczem do osiągnięcia tego celu. Omówmy, dlaczego pomieszczenia do uprawy w pomieszczeniach wymagają odpowiedniej wentylacji i jak skonfigurować system cyrkulacyjny, który zawsze zapewni Twoim roślinom wystarczającą ilość świeżego powietrza.

Cyrkulacja powietrza dla marihuany w pomieszczeniach

Cyrkulacja powietrza dla marihuany w pomieszczeniach

Oświetlenie i wentylacja to dwie najważniejsze rzeczy w zakładaniu indoor grow room. Mają tendencję do współpracy i pozwalają hodowcy kontrolować aspekty środowiskowe pomieszczenia do uprawy, takie jak temperatura i wilgotność. Oprócz odmian, składników odżywczych, doniczek i wszystkich innych potrzeb związanych z uprawą, bez odpowiedniego oświetlenia i wentylacji uzyskanie przyzwoitych chwastów staje się prawdziwym wyzwaniem.

Odpowiedni system wentylacji w pomieszczeniu do uprawy w pomieszczeniach dobrze wykorzystuje wentylatory oscylacyjne, a także wentylatory liniowe i wyciągowe wyposażone w filtry węglowe, które wciągają świeże powietrze do przestrzeni do uprawy, jednocześnie kontrolując silny zapach podczas wyciągania zużytego powietrza.

Rośliny konopi potrzebują stałego dopływu świeżego powietrza do prawidłowego funkcjonowania. CO2 jest absorbowany przez liście i przekształcany w cukry dla rośliny w procesie fotosyntezy. Tlen jest uwalniany z powrotem przez pory (aparaty szparkowe) na spodniej stronie liści, a na koniec jest wyciągany, aby umożliwić większą wentylację CO2 do pokoju do uprawy.

 

Jak zwiększyć plony konopi za pomocą CO2

 

Podobnie jak w przypadku ludzi, powietrze ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i przetrwania rośliny konopi. Bez odpowiednich ilości organizm prawdopodobnie cierpi i może wykazywać różnego rodzaju problemy, takie jak powolny wzrost, niedobory , niskie plony, a nawet śmierć.

Znaczenie wentylacji

Transpiracja

Rośliny konopi tracą wilgoć przez transpirację

Ponieważ konopie indyjskie mogą „oddychać”, tak samo mogą „pocić się”. Ponieważ konopie indyjskie piją wodę, naturalne jest, że część tej wody zostaje utracona w wyniku transpiracji i parowania. Proces zachodzi przez liście, ale także przez pory w łodygach (tzw. Przetchlinki). Transpiracja zwiększa wilgotność w pomieszczeniu, która w końcu może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu, jeśli poziom wilgoci nie zostanie ustabilizowany.

Transpiracja następuje głównie w nocy, kiedy nie zachodzi fotosynteza. Dlatego często zauważasz wilgoć na roślinach wcześnie rano, tuż przed włączeniem światła. W miarę jak nasłonecznienie i ciepło wzrasta w ciągu dnia, tempo fotosyntezy przyspiesza, a roślina pracuje nad zatrzymaniem i wykorzystaniem większości dostępnej wilgoci.

Fotosynteza

Rośliny potrzebują świeżego powietrza do skutecznej fotosyntezy . Funkcjonalność wymiany gazowej zachodzącej w liściach jest napędzana zdrowiem fotosyntezy rośliny, dlatego też światło i woda są tak samo ważne jak powietrze. Fotosynteza pozwala roślinie wchłaniać CO2 w ciągu dnia, natomiast w nocy reguluje się on przede wszystkim poprzez transpirację.

Wilgotność i temperatura

Higrometry mogą pomóc w monitorowaniu środowiska

Kontrola cyrkulacji powietrza pozwala hodowcy na dokładniejszą kontrolę wilgotności i temperatury w pomieszczeniu do uprawy. Aby roślina konopi wchłaniała wodę i transpirowała w odpowiednim tempie, konieczne są optymalne poziomy wilgotności i temperatury.

Zdobądź higrometr, który mierzy zarówno wilgotność, jak i temperaturę i umieść sondę lub samo urządzenie blisko obszaru zadaszenia. Możesz rozprowadzić 2 lub 3 po całym pomieszczeniu wzrostu, aby uzyskać ogólny odczyt i sprawdzić, czy powietrze i wilgoć są równomiernie rozprowadzane.

 

Grandaddy Grow
 

Pełna kontrola nad tymi aspektami środowiska jest ważna, ponieważ wraz z postępem wzrostu musimy wprowadzać poprawki. W przypadku większości odmian konopi poziomy wilgotności na każdym etapie wzrostu powinny mieścić się w następujących zakresach:

Etap RH (wilgotność względna) Temperatura w ciągu dnia
Klony 60–80% 22-30 ° C
Sadzonki 60–75% 22-28 ° C
Wegetacja 60–65% 21-27 ° C
Rozkwit 45–60% 19-26 ° C
Przed zbiorami 40–50% 18-25 ° C

Wskazówka: zaleca się niższe temperatury w nocy. Staraj się stopniowo zmniejszać ją, gdy dojdziesz do końca kwitnienia (jak zimą na zewnątrz), ale unikaj temperatur poniżej 15-16 ° C, jeśli to możliwe.

Szkodniki i pleśń

Zużyte, zastałe powietrze jest zachęcającą okazją do osiedlenia się szkodników i pleśni . Hodowcy mogą strategicznie rozmieszczać oscylujące wentylatory w pomieszczeniu do uprawy, pamiętając o zakrywaniu szczelin i narożników, w których powietrze może nie przemieszczać się wystarczająco często.

 

Najczęstsze szkodniki konopi
Powiązana historia
Najczęstsze szkodniki konopi

 

Dokładna cyrkulacja powietrza może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni, takich jak mączniak prawdziwy lub szara pleśń , które mogą być wyjątkowo szkodliwe dla roślin konopi indyjskich w zbyt wilgotnych pomieszczeniach.

Obliczanie CFM i rozmiaru wentylatora

Wentylatory ekstraktorów do uprawy w pomieszczeniach

Power of inline i wentylatorów wyciągowych trzeba zależy od wielkości przestrzeni rosną w pytaniu, ale można obliczyć stosując podstawowe mnożenie. Aby zmierzyć stopy sześcienne dostępnego obszaru, po prostu pomnóż jego długość przez szerokość i wysokość. Oto przykład namiotu do uprawy 1,5 x 1,5 x 2 mw stopach (w przybliżeniu):

5 stóp (długość) x 5 stóp (szerokość) x 6,5 stopy (wysokość) = 162,5 stopy³

Chcesz mieć pewność, że uzupełniasz powietrze w przestrzeni do uprawy przynajmniej raz na 1-2 minuty . Można to osiągnąć mierząc przestrzeń wzrostu w stopach sześciennych i wybierając odpowiedni wentylator (mierzony w CFM lub stopach sześciennych na minutę). W tym przykładzie potrzebowalibyśmy wentylatora wyciągowego z co najmniej 160CFM, aby móc wymieniać powietrze raz na minutę.

 

Ile roślin konopi można uprawiać na jednym metrze kwadratowym?

 

Oprócz ich mocy, wentylatory można podzielić na kategorie na podstawie ich wielkości. Większość wentylatorów do namiotów do uprawy ma średnice 4 ', 6' lub 8 '. 6 'jest najczęściej stosowanym rozmiarem, ponieważ pasuje do większości opraw oświetleniowych z osłonami chłodzącymi.

Zrozumienie ujemnego ciśnienia

Pasywny i aktywny wlot

Wlot pasywny

Wloty pasywne odnoszą się do powietrza zasysanego naturalnie, gdy powietrze jest wyciągane z określonej przestrzeni. Poprzez podciśnienia spowodowanego przez pociągnięcie wentylatora spalin powietrze, powietrze jest ciągnięte w przez małe otwory lub szczeliny, aby zastąpić „pusty” przestrzeń powietrzną. Podciśnienie powstaje, gdy z przestrzeni wyciąga się więcej powietrza niż wpływa. Mając to na uwadze, możemy regulować ciśnienie powietrza za pomocą wentylatorów liniowych, aby nasze wentylatory wyciągowe i filtr węglowy mogły współpracować wydajniej.

Jeśli zdecydujesz się nie używać wentylatora liniowego i pracujesz tylko z okapem i pasywnym wlotem, to w pomieszczeniu musi być wystarczająco dużo otworów, aby wciągać świeże powietrze do pomieszczenia wystarczająco szybko w stosunku do szybkości jego wentylacji, w przeciwnym razie wentylator musi pracować niezwykle ciężko.

Aby tak się nie stało, upewnij się, że całkowita średnica otworów przelotowych jest co najmniej 3 razy większa niż średnica wentylatora wyciągowego. Na przykład, jeśli używasz wentylatora 6-calowego, potrzebujesz jednego 18-calowego otworu, dwóch 9-calowych lub trzech 6-calowych otworów.

Aktywny wlot

Aktywny wlot

Aktywne wloty powietrza działają za pomocą wentylatorów liniowych, aby wciągać powietrze z zewnątrz przestrzeni uprawy do wewnątrz. Wentylatory te można ustawić na niższą prędkość niż wentylatory wyciągowe, aby stworzyć przestrzeń z lekko podciśnieniem, co może pomóc w łatwiejszym zarządzaniu aspektami środowiska. Chociaż nie jest to całkowicie konieczne, wentylator rzędowy jest dobrze zalecany, jeśli szukasz pełnej kontroli nad cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu do uprawy.

Nadciśnienie w pomieszczeniu do uprawy może być wynikiem zbyt szybkiego wciągania powietrza, aby wentylator wyciągowy mógł je usunąć. To pozbawia nas zdolności do bałaganu z warunkami, ponieważ powietrze jest usuwane, zanim my lub nasze rośliny będziemy w stanie cokolwiek z tym zrobić. Nadciśnienie powoduje utratę wydajności wentylatora, a zapach jest prawdopodobnie usuwany z uprawy wraz z powietrzem.

Wymagania dotyczące przepływu powietrza dla uprawy konopi

Konfiguracja wentylacji namiotu do uprawy

Dobrze wentylowana przestrzeń składa się z 4 głównych części , z których każda służy do innego celu. Powietrze jest wciągane do pokoju do uprawy za pomocą wentylatorów liniowych i może krążyć wokół roślin za pomocą wentylatorów oscylacyjnych, zanim zostanie wypuszczone przez filtr węglowy i wentylator wyciągowy.

Istnieje kilka różnych sposobów ich ustawienia w zależności od przestrzeni lub wyposażenia, ale na potrzeby tego artykułu będziemy używać kolejności: rzędowy, filtr węglowy, ekstraktor, a następnie wydech (kanał). Wszystko jest trzymane wewnątrz namiotu do uprawy, a nie na zewnątrz. Pomaga to zminimalizować hałas , który może być dość głośny, jeśli siedzisz w sąsiednim pokoju.

Korzystając z kanałów wentylacyjnych , każdą część można połączyć w razie potrzeby, aby skierować powietrze z pomieszczenia. Niektóre lampy wykorzystują nawet system „chłodnej rury”, który umożliwia hodowcom odprowadzanie ciepłego powietrza wytwarzanego przez gorące światła HID prosto z przestrzeni. Łańcuchy lub wieszaki rolkowe są zwykle używane do bezpiecznego zawieszenia filtra węglowego i wentylatora wyciągowego nad roślinami.

Wentylatory rzędowe i wyciągowe

Inline i ekstraktor

Wentylator liniowy jest umieszczony nisko w namiocie do uprawy (większość namiotów do uprawy ma otwory wentylacyjne zarówno u góry, jak iu dołu), aby umożliwić przedostawanie się świeżego powietrza pod rośliny. Ten wentylator musi mieć około 10-15% mniejszą moc niż wentylator wyciągowy, aby wytworzyć podciśnienie. Ponieważ wnętrze namiotu do uprawy jest ogólnie cieplejsze niż na zewnątrz, powietrze zaczyna się nagrzewać.

Ciepłe, śmierdzące, stęchłe powietrze unosi się i jest płynnie wciągane przez filtr węglowy i wypuszczane przez ekstraktor umieszczony w górnej części growroomu (najlepiej po przeciwnej stronie niż otwory w linii).

Cyrkulacja (wentylatory oscylacyjne)

Wentylatory oscylacyjne mogą pomóc w cyrkulacji powietrza

oscylujące fanów cyrkulację powietrza nad roślinami, gdyż nagrzewa się od świateł i innych urządzeń, zbierając zapachy i wilgoć są produkowane przez rośliny. 

Wentylatory oscylacyjne mają tę dodatkową zaletę, że pomagają wzmocnić łodygi i gałęzie konopi indyjskich poprzez utrzymywanie wiatru, który stale ćwiczy włókna zewnętrzne. Niewielki ruch pobudza hormony wzrostu w tkankach roślin, dzięki czemu rosną grubsze w przygotowaniu do podtrzymania dużych pąków.

Wskazówka: Umieść jeden mały wentylator oscylacyjny nisko, a drugi wokół okapu, aby zapewnić cyrkulację świeżego powietrza w górę i przez rośliny w kierunku wylotu.

Filtry węglowe (kontrola zapachów)

Filtr węglowy (kontrola zapachu)

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, zapach Twojej uprawy może być dużym problemem i większość hodowców decyduje się przejąć kontrolę, dodając filtr węglowy do swojego systemu wentylacji. Stosowanie filtrów węglowych pozwala hodowcy usunąć zapachy z powietrza, zanim jeszcze opuści on pomieszczenie do uprawy. Filtry węglowe zwykle wykorzystują węgiel aktywny do usuwania cząsteczek zapachu z powietrza, gdy jest on wyciągany z przestrzeni.

 

Kiedy rośliny konopi zaczynają pachnieć?

 

Filtr węglowy ma tendencję do zmniejszania wydajności wentylatora wyciągowego o około 25% , więc weź to pod uwagę przy obliczaniu rozmiaru wentylatora dla twojego pokoju do uprawy i wybierz około 25% więcej mocy niż potrzebujesz, aby zrekompensować stratę. Podobnie filtry węglowe muszą być na tyle duże, aby wentylator wyciągowy nie zasysał przez nie więcej powietrza niż jest w stanie znieść, w przeciwnym razie możemy również poczuć ulatnianie się zapachów.

Wracając do naszego wcześniejszego przykładu z przestrzenią 5 x 5 x 6,5 stopy. Dodanie filtra węglowego wymaga od nas wykonania następujących obliczeń:

160 x 25% = 200 CFM

Potrzebowałbyś co najmniej wentylatora 200CFM z wbudowanym filtrem węglowym, aby wymieniać powietrze co najmniej raz na minutę i pozwolić filtrowi na prawidłowe wychwycenie zapachów.

Kanały

Kanały wentylacyjne

Jak pokrótce wspomnieliśmy wcześniej, przewody są materiałem używanym do łączenia urządzeń wentylacyjnych. Kanał tworzy kanał i umożliwia skierowanie wywiewanego powietrza na zewnątrz . Długość przewodów, a także kąty lub łuki mają wpływ na wydajność wentylatorów. Im dłuższe kanały i im więcej kątów w przewodach, tym mocniejszy musi być wentylator.

Aby było to proste, dodaj około 10% do mocy wyjściowej wentylatora CFM na każde 10 stóp przewodu, a na każde 90 stopni kąt w przewodach dodaj kolejne 15%.

Konfigurowanie wentylacji w pomieszczeniu do uprawy

Konopie na skalę komercyjną rosną przy prawidłowej cyrkulacji powietrza

Jedyny przypadek, w którym można wyłączyć wentylator okapu , to sytuacja, w której występują poważne problemy z niską wilgotnością, a jeśli tak jest, może być on zbyt mocny w stosunku do wielkości pomieszczenia. Zalecamy zainwestowanie w nawilżacz lub użycie wentylatora o niższej prędkości (pamiętaj, że nadal musisz uzupełniać powietrze przynajmniej raz na 1-3 minuty). Nie zaleca się wyłączania wentylatorów na dłużej niż godzinę.

Rozwijaj namioty

Wentylacja na małą skalę rośnie w przestrzeni

W zależności od wielkości growroomu należy dodać większą lub mniejszą wentylację, ale zalecamy co najmniej jeden wentylator wyciągowy i dwa wentylatory oscylacyjne. Jeśli nie masz napiętego budżetu, warto zainwestować w wentylatory liniowe i filtry węglowe. Większość namiotów do uprawy ma wystarczającą liczbę otworów, aby umożliwić pasywny ruch powietrza za pomocą tylko wentylatora wyciągowego, ale im większą kontrolę można osiągnąć, tym lepiej.

Uszczelnienie namiotu do uprawy w celu stworzenia oddzielnej przestrzeni powietrznej ma sens z kilku powodów:

 • Mniej kurzu i zarodników pleśni może dostać się do pokoju do uprawy, dając Twoim roślinom więcej miejsca na „oddychanie”, jednocześnie utrzymując przestrzeń tak czystą, jak to tylko możliwe.
 • Wtrysk CO2 staje się możliwością dla tych, którzy chcą zwiększyć plony.
 • Dokładna kontrola podciśnienia w przestrzeni do uprawy.
 • Wentylatory ekstraktorów nie muszą tak ciężko pracować, przedłużając ich zastosowanie.
 • Wentylatory rzędowe używane razem z regulowanymi wentylatorami wyciągowymi sprawiają, że kontrola środowiska jest dziecinnie prosta. 

Szklarnie

System wentylacji w szklarni

Szklarnie wymagają wielu otworów lub otworów wentylacyjnych, aby umożliwić bierny ruch powietrza w przestrzeni. Otwory wentylacyjne można otworzyć, gdy wilgotność lub temperatura za bardzo wzrosną i można je zamknąć w przeciwnym razie. 

Zaawansowane lub trwałe konstrukcje szklarni mogą być wyposażone w sprzęt do dalszej kontroli warunków, co oznacza, że można dodać wentylatory. Szklarnie mogą być bardzo gorące i wilgotne, więc możliwość efektywnego odprowadzania i odprowadzania powietrza w razie potrzeby jest warta inwestycji, biorąc pod uwagę, w jaki sposób rośliny konopi (zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz) mogą zostać poważnie zniszczone przez pleśń lub szkodniki. Kilka wentylatorów oscylacyjnych może wystarczyć, aby uniknąć gromadzenia się stęchłego powietrza w szklarni.

Porady dotyczące wentylacji konopi

Kręcone liście mogą być wynikiem złej cyrkulacji powietrza / nadmiernego ciepła

Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w przestrzeni do uprawy wymaga trochę praktyki, ale kiedy już znasz swój sprzęt i jak reagują na niego rośliny konopi, możesz wprowadzić ulepszenia, aby dostroić je dokładnie tak, jak powinno być na porę roku lub klimat .

 

5 najważniejszych wskazówek dotyczących wilgotności podczas uprawy konopi

 

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę podczas konfigurowania wydajnego systemu wentylacji dla roślin konopi:

 • Zbyt duży bezpośredni ruch powietrza może powodować `` spalanie wiatru '', dlatego najlepiej jest mieć więcej wentylatorów oscylacyjnych przy niższym ustawieniu mocy, zamiast jednego silnego wentylatora dmuchającego w rośliny.
 • Zainstaluj sprzęt wentylacyjny przed światłami, ponieważ ułatwia to proces i zmniejsza ryzyko uszkodzenia jakichkolwiek żarówek.
 • Upewnij się, że połączenia są całkowicie uszczelnione, aby uzyskać maksymalną wydajność wentylatora i filtra węglowego.
 • Najlepiej jest zostawiać fanów na 24 godziny na dobę. Niektóre wentylatory mają mierniki temperatury i wilgotności, które pozwalają im przyspieszyć lub spowolnić w celu utrzymania odpowiednich warunków środowiskowych. Tak czy inaczej, zawsze powinno być do pomieszczenia dopływ świeżego powietrza.
 • Rozważ zainstalowanie klimatyzacji, jeśli temperatura stale przekracza 26 ° C, nawet przy odpowiedniej wentylacji.
 • Jeśli mieszkasz w bardzo gorącym klimacie, możesz wybrać wentylatory o większej wydajności CFM. W zimnym klimacie niższe prędkości są lepsze.
 • Aby poprawić oddychanie roślin, spryskaj liście ciepłą wodą raz lub dwa razy w trakcie wzrostu, aby usunąć pył, który może zatykać aparaty szparkowe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium