Jak poprawnie wyczyścić elektrodę pH ? 0
Jak poprawnie wyczyścić elektrodę pH ?

Elektrodę pH należy wyczyścić, aby zapobiec gromadzeniu się materiału na powierzchni szklanej bańki. Materiał gromadzący się na szklanej bańce elektrody spowoduje niedokładną kalibrację elektrody i niedokładne odczyty. Elektrodę pH należy czyścić w zależności od użytkowania, raz dziennie, raz w tygodniu lub co najmniej raz w miesiącu, aby zapobiec zatykaniu i zachować dokładność. Zawsze wyczyść go przed kalibracją. Zanurz na około 10-15 minut tylko szklaną membranę elektrody w roztworze czyszczącym Fluid HCL lub użyj jednorazowej saszetki z roztworem HCL. 

Specjalne metody czyszczenia:

  • Olej: czyścić ciepłą wodą z łagodnym roztworem detergentu lub metanolu przez 10-20 min. Wypłucz końcówkę elektrody wodą destylowaną.
  • Białko: użyj 1% pepsyny i 0,1 M roztworu HCl na 1 godzinę.
  • Siarczki: użyj 0,1 M roztworu tiomocznika / HCl przez 15-60 min. Osady
  • alkaliczne: można je usunąć słabym kwasem lub octem.
  • Sole: Rozpuść osad zanurzając elektrodę w 0,1 M HCl na 5 minut, a następnie zanurzając w 0,1 M NaOH na 5 minut i dokładnie spłukując wodą destylowaną.
  • Kwaśne osady: można je usunąć 0,1 molowym NaOH

Po użyciu powyższych metod czyszczenia należy wsadzić elektrodę do roztworu HCL przez 5 minut, a następnie zregenerować ją, przechowując w roztworze do przechowywania KCL przez 1-2 godziny. Elektrodę pH należy przepłukać wodą destylowaną lub dejonizowaną, ale nigdy nie należy jej przechowywać w tej wodzie. Aby zminimalizować zatykanie i zapewnić szybki czas reakcji, szklana bańka elektrody pH i złącze powinny być wilgotne. Zastąp nasadkę ochronną kilkoma kroplami roztworu do przechowywania KCL

 

Klienci szukali również: elektrodom biz, hanna instruments ph metr

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium