Rodzaje oświetlenia Indoor 0
Rodzaje oświetlenia Indoor

Przedstawiamy 3 podstawowe rodzaje światła, które możesz zastosować do swoich roślin. Odpowiednie oświetlenie jest jedną z kluczowych kwestii podczas uprawy. Właściwe światło to czynnik, który pomaga roślinom uzyskać odpowiednie rezultaty. Gdy jesteśmy zmuszeni uprawiać w środku (indoor) warto zapoznać się z możliwymi opcjami. Prezentujemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

 

Fluorescencyjny CFL DUAL

CFL to skrót od „Compact Fluorescent Lights”. To żarówki, które idealnie nadają się na start do niewielkich upraw.

Zalety: Niski koszt i dostępność to główne zalety CFL. Żarówki te posiadają standardowe gniazda. Powszechnie stosowane wahają się od 40W do 250W. Są dostępne w różnych wariantach barwy, jak „światło dzienne” 6500K czy też bardziej czerwone spektrum 2700K. Żarówki z widmem „dziennym” nadają się bardziej do fazy wzrostu, zaś czerwona barwa jest lepsza do fazy kwitnienia.

Wady: Moc światła żarówek CFL jest dość niska w porównaniu z innymi rodzajami oświetlenia. Trzeba umieszczać je bardzo nisko, aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość światła. CFL dobrze działa przy 1-2 roślinach, lecz na większe uprawy nie jest zbyt przydatną opcją. Idealnie sprawdza się przy klonach lub pierwszych, amatorskich i niewielkich uprawach.

 

Żarówki MH i HPS

Lampy metalohalogenowe i sodowe to standard przy uprawie wewnętrznej roślin. Wielu ekspertów uważa, że jest to zdecydowanie najlepsze światło, które generuje największe plony. Istnieją dwa rodzaje oświetlenia o wysokiej intensywności, a mianowicie metalohalogenkowe (MH) i sodowe (HPS). Różnica pomiędzy nimi jest taka, że MH generuje „chłodne” niebieskie światło, które idealnie nadaje się do fazy wegetatywnej. Natomiast HPS generuje czerwone światło, które pożądane jest przy fazie kwitnienia. Większość upraw stosuje oba typy żarówek, zmieniając je podczas uprawy. Jeśli jednak możesz skorzystać tylko z jednej żarówki to zaleca się użycie HPS. Najpopularniejsze są żarówki o mocy 600W, gdyż generują najlepszej jakości światło przy jednocześnie nie aż tak dużym poborze mocy.


Zalety: Żarówki HPS i MH kosztują o wiele mniej w porównaniu do innych prezentowanych rodzajów oświetlenia. Ponadto są bardzo proste w obsłudze i łatwo generują wspaniałe rezultaty w postaci obfitych zbiorów.

Wady: Żarówki MH i HPS o wysokiej mocy (np. 600W) wytwarzają sporą ilość ciepła, co oznacza, że pomieszczenie uprawowe musi być odpowiednio wentylowane. Ponadto żarówki te mają ograniczoną żywotność, a zatem najlepiej wymieniać je po 2-3 cyklach. Żarówki nie mogą być bezpośrednio wpięte do gniazdka, lecz potrzebują zasilacza i odbłyśnika z gniazdem. Zwiększa to znacznie rachunki za prąd.

 

Światło LED

Panele LED to technologia przyszłości. Przez wiele ostatnich lat producenci starali się uzyskać jak najlepsze wyniki, lecz LEDy pozostawały w tyle w stosunku do światła typu HPS. Ostatnie osiągnięcie technologiczne pozwoliły na dopracowanie paneli LED pod uprawę roślin wewnątrz pomieszczenia. Najlepsze, najnowsze panele potrafią w pełni zastąpić żarówki sodowe, a w pewnych przypadkach generować nawet jeszcze lepsze plony.

Zalety: Światło typu LED to najbardziej energooszczędny rodzaj oświetlenia. Oznacza to, że panele potrafią zapewnić znakomite światło pobierając przy tym nawet kilkakrotnie razy mniej prądu niż układy MH/HPS. Kolejną zaletą jest to, że LEDy nie generują zbyt wiele ciepła, a zatem istnieje mniejsze ryzyko „przegrzania” pomieszczenia uprawowego. Zwykle panele LED nie potrzebują podłączenia do zasilacza, lecz można je bezpośrednio podpiąć do gniazdka, co jest kolejnym sporym plusem.

Wady: Praktycznie jedyną wadą lamp LED jest ich cena. Dobry panel kosztuje 3-4 tysiące złotych. Z drugiej strony jeśli planujesz dużą uprawę lub wiele cykli to niskie koszty eksploatacji mogą z czasem przynieść spore oszczędności na energii elektrycznej.

 

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie wszystkie rodzaje oświetlenia w wielu wariantach. Ponadto zapraszamy do kontaktu na czacie lub drogą mailową. Nasi specjaliście z przyjemnością pomogą dobrać odpowiednie światło dla Twoich potrzeb!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium