Mierniki i pomiar pH dla zdrowej uprawy roślin 0
Mierniki pH dla zdrowej uprawy roślin

 

Po co mierzyć pH gleby?

Odczyn pH jest miarą tego, jak bardzo gleba jest neutralna, kwaśna, bądź zasadowa. Skala ta, to wartość od 1 do 14. Przy czym 7, to wartość neutralna. Poniżej 7 to odczyny kwaśne, a powyżej uważa się za zasadowe.

Tak jak roślina, do zdrowego wzrostu wymaga ciągłego i odpowiedniego dostarczania makro i mikroskładników, tak również odczyn gleby w której rośnie, jest niezwykle ważny.

Dlaczego?

Ponieważ, gdy jest na nieodpowiednim poziomie, nie będzie w ogóle w stanie tych składników z gleby pobrać. Może to doprowadzić do zdrowotnej tragedii.

Dla przykładu: konopie to roślina, która posiada bardzo wąski zakres pH. To oznacza, że aby mogła efektywnie pobierać składniki odżywcze do swojego wzrostu, musimy jej zapewnić odpowiednie pH.

W przypadku uprawy glebowej jest to między 6-7. Jeśli jednak uprawiasz bezglebowo, np. na włóknach kokosowych, to odpowiednim pH na poziomie korzeni już 5,5-6,5. Tak samo w przypadku metod wodnych.

Pamiętaj, że podłoże, w którym uprawiasz swoje rośliny, przejmuje pH wody bądź roztworu (czyli wody wymieszanej z nawozem), którym podlewasz swoje uprawy. Zatem jeśli zadbasz o odpowiednie pH wody lub roztworu, to automatycznie gleba przejmie te wartości.

Konsekwencje nieodpowiedniego pH gleby

Jeżeli nie zadbasz o odpowiednie pH, czyli będzie bardziej kwaśne lub zasadowe niż roślina potrzebuje, doprowadzisz do sytuacji w której, pomimo że dostarczasz jej chociażby azot, potas i fosfor, to ona ich do swoich potrzeb i tak nie zaciągnie. A tego nie chcemy, prawda? W tym celu konieczne jest uzbrojenie się w odpowiedniej jakości mierniki pH gleby. Korzyści z tego są ogromne! Mianowicie, zdrowe rośliny, bogate plony, minimalizacja niedoborów składników odżywczych, oszczędność pieniędzy na zakup nawozów.

Jak sprawdzić pH gleby?

To niezwykle proste. Na rynku jest już spora ilość oprzyrządowania, które pozwoli na efektywne i łatwe pomiary tego parametru.
Możesz uzbroić się w cyfrowe mierniki, papierki lakmusowe albo zestawy do pomiaru z kroplami.

Którą metodę wybrać?

Tą która przemawia do Ciebie najbardziej, możesz też wypróbować każdej z nich i podjąć decyzję, która jest dla Ciebie wygodniejsza. Cyfrowy miernik wystarczy skalibrować i zwyczajnie umieścić w podłożu uprawowym, aby odczytać wynik. Mierniki lakmusowe bądź z kroplami, przypominają już trochę zabawę w laboranta i musisz postępować zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. pH sprawdza się zawsze po dodaniu nawozu. Reaguj na duże zmiany w pomiarze, bo to właśnie one mogą hamować absorpcję składników odżywczych.

W naszym sklepie znajdziesz bogaty wybór mierników pH gleby, które są:
-intuicyjne w użyciu
-wytrzymałe i niezawodne
-dokładne w pomiarze

Nie zwlekaj w uzbrojenie swojej uprawy w to urządzenie. Pozwoli Ci to zapewnić zdrowe i obfite plony, a jednorazowy zakup spowoduje późniejsze oszczędności w zakupie nawozów dla swoich roślin.

Wszystkie rekomendowane przez nas MIERNIKI PH

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium